Intro

Modele państw

Intro -wprowadzenie do tematu

Duński socjolog Gøsta Esping-Andersen w książce Trzy światy kapitalistycznego państwa dobrobytu wprowadził klasyfikację różnych systemów państwa opiekuńczego podzieloną na trzy typologie rozpoznawalne na podstawie ich różnych cech. Ten trójpodział opiera się na różnych źródłach praw socjalnych, które każde państwo przyznaje swoim obywatelom.

Reżim liberalny

Rachunek zysków i strat Model ten nazywa się dobrobytem „szczątkowym”. Prawa socjalne wywodzą się z demonstracji stanu potrzeb. System opiera się na pierwszeństwie zasłużonych biednych (teoria mniejszej kwalifikowalności ) oraz na logice „zdobywania tego na własną rękę”. Dlatego usługi publiczne nie są świadczone bez rozróżnienia dla wszystkich, ale tylko dla tych, którzy są ubodzy w środki, z zastrzeżeniem oceny stanu potrzeb; z tego powodu mechanizm ten jest często określany jako rezydualny , gdyż dotyczy bardzo ograniczonego kręgu odbiorców. Dla innych jednostek, które stanowią większość społeczeństwa, takie usługi są do kupienia na rynku usług prywatnych . kiedyz powodu nadmiernych kosztów usług i/lub niedostatecznych dochodów nie ma zawodności rynku, której zaradzają programy skierowane do grup największego ryzyka; na przykład w Stanach Zjednoczonych istnieją organizacje, takie jak Medicaid dla biednych, Medicare dla osób starszych i AFDC Aid to Families with Dependent Children dla samotnych matek. Reżim ten odzwierciedla teorię polityczną, zgodnie z którą warto minimalizować zaangażowanie państwa, indywidualizując ryzyko społeczne. Rezultatem jest silny dualizm między obywatelami nie potrzebującymi a obywatelami otrzymującymi pomoc. Model ten jest typowy dla krajów anglosaskich: Australii , Nowej Zelandii , Kanady , Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych charakteryzujących się przewagą rynku.

Reżim konserwatywno-korporacyjny

W tym modelu, znanym jako „partykularny”, prawa wynikają z wykonywanego zawodu : świadczenia socjalne są związane z posiadaniem pewnych dóbr, przede wszystkim z wykonywaniem pracy. Na podstawie wykonywanej pracy przewiduje się obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, z którego pochodzą obywatele. Prawa socjalne są zatem powiązane z sytuacją pracownika. Jest to typowy wzorzec państw Europy kontynentalnej i południowej. Odmianą modelu partykularnego jest tzw. dobrostan korporacyjny, który rozpowszechnił się w niektórych krajach zachodnich oraz w Japonii i opiera się na składkach pracowników oraz samej firmy, co w przypadku przewidywania długoterminowych zysków ( zwłaszcza w przypadku monopoli), mogą stanowić główną część finansowania usług.

reżim socjaldemokratyczny

Model nazywa się „uniwersalny”. Prawa wynikają z obywatelstwa: dlatego istnieją usługi, które są oferowane wszystkim obywatelom państwa bez żadnej różnicy. Model ten promuje równość statusu , przechodząc w ten sposób od koncepcji ubezpieczenia społecznego do koncepcji zabezpieczenia społecznego, zapewniając system opieki społecznej, którego celem jest zagwarantowanie wyższej jakości życia całej populacji. Model ten jest typowy dla krajów północnej Europy .